Ismertetők Versenyek

Snooker versenyek listája, ismertetője

Snooker versenyek listája, ismertetője

Milyen snooker tornák, versenyek vannak, mi alapján csoportosíthatjuk őket, a snooker tornákon elnyerhető híres trófeák és a snooker tornák rövid ismertetése és történelmi áttekintése.

Igyekszünk a ranglista snooker eseményeken kívül a nem ranglista versenyeket, a kis pontszerző tornákat és az alternatív lebonyolítású rendezvényeket is szerepeltetni. Ezen ismertető még szerkesztés alatt áll, nem minden torna, bajnokság szerepel benne.

Jelenlegi profi snooker versenyek

Azon versenyek, amelyek jelenleg is részei a profi snooker szezonnak. Ennek megfelelően a korábbi, jelenleg nem működő snooker versenyeket a későbbi szakaszokban találhatják meg. Ezek a versenyek is további csoportosítása, hogy ranglista, nem ranglista, kis pontszerző versenyek illetve az egyéb alternatív lebonyolítású vagy más szabályrendszer szerint megrendezett események.

Ranglista snooker versenyek
World Snooker Championship

A World Snooker Championship, a profi snooker játékosok világbajnoksága, a szezon végén kerül megrendezésre, a legrangosabb snooker versenynek számít, része a Triple Crown elismerésnek is. 1927-től kerül megrendezésre, 1968-ig nem számított ranglista eseménynek, ezt követően azonban már annak számít. Nagyrészt Angliában tartják a versenyt, korábban többször, a ranglista időszaka után már csak egyszer utazott Ausztráliába. Az 1976/77-es snooker szezontól kezdve pedig a londoni Crucible színház ad helyet az eseménynek.


UK Championship

Az Egyesült Királyság bajnoksága, rangjában a második legrangosabb snooker torna, ennek megfelelően szintén szükséges a megszerzése a Triple Crown elismerésnek. Meghívásos tornaként indult Angliában az 1977/78-as szezontól kezdődően, majd 1974-től már kiemelt ranglista esemény lett. York ad helyet az eseménynek, a híres Barbican Center. Korábba több méltán híres rendezője is volt a versenynek, így a Preston, a Guild Hall, de Telford International Center is adott helyet több éven át ennek a profi snooker egyik csúcsának tartott versenynek.


World Snooker International Championship

A felsorolásunkban az International Championship snooker versenyt tettem a harmadik helyre. Ugyanis rangjában és az szerezhető ranglista pontokban is a harmadik legrangosabb versenynek tartják. A 2012/13-as szezonban bemutatott, első „tengerentúli” snooker versenyként került beépítésbe a profi snookeresek naptárjába. Kínában rendezik meg, eddig két város adott helyet a fiatalnak számító eseménynek.


Scottish Open

A ranglista snooker verseny eredetét 1981-re helyezik, ekkor került megrendezése nem ranglista versenyként International Open néven, ami aztán rögtön ranglista besorolást is kapott, majd egy évben Matchroom Trophy néven rendezték meg a verseny, 1998-ban már a Scottish Open nevet kapta, majd 2004-ben Players Championship néven rendezték meg. Ekkor kis szünet következett be, és 2012-ben indult újra a torna nem ranglista eseményként, de ismét pár ev kihagyás után 2016-ban lett a ma ismert ranglista esemény, a Home Nations sorozat részeként újra Scottish Open néven megrendezve.


World Open

Az 1982-es bemutatkozása óra ranglista versenynek számít a World Open, ekkor még Professional Players Tournament néven mutatkozott be, de két év után Grand Prix néven folytatódott, 2001 és 2003 között LG Cup néven rendezték meg, 2010-től használja a World Open elnevezést. A kezdetekben Angliában és Skóciában volt a székhelye, a 2012-es újraindításával együtt költözött Kínába a verseny. Az évek során más rendszerű lebonyolítást is kipróbáltak az eseményen, a foci és rögbi tornákhoz hasonló round-robin formában is, de aztán visszatértek a snookerben szokásos ún. knock-out formátumhoz.



Welsh Open

Az 1991/92-es szezonban indult ranglista snooker verseny, amelyet azonban tartják a korábbi Welsh Professional Championship folytatásának is – ami csak walesi játékosok részvételével rendezett torna volt -, tény, hogy időben összeegyeztethető a két esemény vége és a másik születése. Az esemény nem hagyta el Wales területét, váltakozva a két híres központi helyen, a Newport  és Cardiff ad otthont a verseny megrendezésének. Pár évvel ezelőttig  a Newport Centre, 2015-től a cardiffi Motorpoint Arena a verseny helyszíne. Mint leghíresebb walesi verseny, ez lett a Home Nations sorozat állomása, ennek megfelelő a trófea megváltozott és Reardon Trophy néven Ray Reardon emlékének adóznak.


European Masters

Az European Masters snooker versenyt 1989-ben mutatták be European Open elnevezéssel, igazi európai vándor verseny, bár nem minden évben kerül új helyre, de a Franciaországból indult verseny megjárta Hollandiát, Belgiumot, Máltát, 1998-ban Irish Open néven Írországban is megrendezték, majd 2001-ben újraindítva nevét visszakapva került Máltára és Angliába, míg nem pár évig Malta Cup néven vendégeskedett, akkor egy évre kikerült a ranglista versenyek közül is. Majd 2016-ban indult úja, Románia kapott egy évre lehetőséget, azóta Belgiumban tartják a ranglista snooker eseményt.


German Masters

Az 1995/96-as snooker szezonnal együtt bevezetett ranlgista esemény German Open néven indult útjára, Frankfurt, Osnabrück és Bingen am Rhein adott helyet az eseménynek. 1998-ban lett German Masters, de ekkor elveszítette a ranglista besorolását is, és meg is szűnt a verseny. Berlinben került és indult újra ranglista versenyként 2011-ben German Masters, azóta a Tempodrom a székhelyük. Az egyik kiemelkedő szigetországon kívüli rangos európai versenynek tartják számon. Most úgy tűnik, hogy stabil helye van a profi versenyek között, kiváló lehetőséget biztosít, hogy megvesse magát a snooker.


China Open

Az 1997-es születésű kínai snooker verseny volt az első az első profi sznúker torna, aminek Kína adott helyet. China International néven rendezték meg, még nem ranglista eseményként, ezen a néven 2 évvel később már ranglista versenyként jelent meg. De még ebben az évben China Open néven már újra játszottak itt a világ legjobbjai között az akkor még ismeretlen kínai feltörekvő játékosok. Beijingben, Shenzhenben és Shanghaiban is rendezték a rangos tornát, de 2005-től úgy néz ki megállapodtak és Peking (Beijing) rendezi a verseny az Olympic Sports Center Gymnasium szolgáltatja a helyet. A verseny kiemelkedő rangját jelzi, hogy a Világbajnokság előtt kerül utolsó ranglista versenyként megrendezésre.


Paul Hunter Classic

A németországi Fürth-ben 2004-ben került először megrendezésre Grand Prix Fürth elnevezéssel a Pro-Am, tehát profi, amatőr snooker torna, ahogy sejthető, sok amatőr játékos kap szereplési, bemutatkozási lehetőséget. Két évre Fürth German Open néven jegyezték, majd a fiatalon meghalt tehetséges snooker játékos után Paul Hunter Classic lett a verseny elnevezése. 2010-től kis pontszerző torna besorolást kapott az akkori Players Tour Championship részeként, majd 2016-tól lett ranglista snooker verseny. A kezdetektől Fürth ad helyet a tornának



Players Championship

A Players Championship, a 2011-ben indított PTC, tehát a Players Tour Championship versenysorozat végső döntőjeként, a Players Tour Championship Finals néven vált ismerté, ebben a formában rögtön ranglista verseny lett. A PTC európai és ázsiai állomásainak a győztesei csaptak össze. A döntőt különböző helyszíneken, így Írországban, Angliában, Thaiföldön rendezték, majd 2016-tól Players Championship néven Walesbe került, Llandudno , Venue Cymru adott helyet az eseménynek. A 2018/19-es szezontól az esemény átkerült Prestonba a Preston Guild Hall fogja a rendezvénynek helyet adni.


Indian Open

Egy 2013-ban indult indiai snooker torna, 2014-ben elmaradt, de egyébként azóta folyamatosan megtartják. Indiában, eddig mindig más városban rendezték meg a versenyt. A kvalifikációs tornát Barnsley-ban rendezik, majd a versenyre Indiába utaznak. Rendező város volt már, New Delhi , Mumbai, Hyderabad, Vishakhapatnam. A 2018/19-es szeonban Kochi a házigazdája a versenynek. Az esemény rendezője a WPBSA (World Professional Billiards and Snooker Association). Nyert itt már Ding Junhui, Michael White, Anthony McGill és Jophn Higgins is.


Riga Masters

A lettországi Riga ad otthon a róla elnevezett Riga Open snooker tornának, amely a 2014/15-os szezonbe került be egy Players Tour Championship esemény egyik helyszíneként. A PTC versenyek után a verseny helyszín megmaradt és Riga Masters névem, immár ranglista versenyként maradt tovább a profi snooker versenynaptárban. Lettországban, Rigában, az Arena Riga csarnok ad helyet a rendezésnek. Ennek a tornának is a WPBSA (World Professional Billiards and Snooker Association) a koordinátora. Neil Robertson nagyon szeretheti a versenyt, már kétszer sikerült megnyernie és rajta kívül más még nem szerepelt ennyiszer a döntőben.


World Grand Prix

A World Grand Prix sorozat a 2014/2015-ös szezonban, Wales-ben indult meghívásos snooker versenyként, a Venue Cymru színház adott otthon a rendezvénynek. A második évtől már ranglista versenyt rendeznek, még az eredeti helyszínen, de ezután Angliába a Preston Guild Hall-ba költözött, a 2018/2019-es szezonra pedig már a Cheltenham Racecourse lóverseny helyszan szolgálta ki a versenyzőket. A WPBSA a ranglista verseny szervezője, 2019-ben 375.000£ volt az össznyeremény. Judd Trump, Barry Hawkins, Shaun Murphy és Ronnie O’Sullivan is elnyerte már a World Grand Prix trófeáját.


Gibraltar Open

A Gibraltar Open snooker versenyt a 2014/2015-ös snooker szezontól rendezik meg, ekkor került egy európai PTC snooker verseny Gibraltárba, a versenyt a Gibraltári Tercentenary Sports Hall nevű helyen rendezik meg. Ezt követően a 2016/2017-es szezontől a PTC rendezés végétől ez a verseny is ranglista snooker versenyként maradt meg a profik naptárában. A WPBSA szervezésében, összesen 135.000£-ot osztanak szét. A szerződés egyelúőre 3 szezonra szól, aminek a vége így a 2018/2019-es szezon. A győztesek között Marco Fu, Shaun Murphy és Ryan Day is megtalálható.



English Open

Az English Open snooker verseny megteremtése a Home Nations sorozat indításával együtt született meg a 2016/2017-es szezonra, ennek megfelelő a trófea Steve Davis után került elnevezésre, ez a „The Steve Davis Trophy”. A verseny költözik, először Manchester EventCity, majd Barnsley a Barnsley Metrodome után Crawley K2 Leisure Centre volt a verseny helyszíne. Az első versenyt némi meglepetésre Liang Wenbo nyerte meg, őt követte Ronnie O’Sullivan és Stuart Bingham. A ranglista versenyek között viszonylag korán, a szezon elején októberben tartják.


China Championship

A China Championship a 2016/2017-os snooker szezonban útjára indított ranglista verseny, amely első évében még nem ranglista eseményként indult és John Higgins nyerte meg a trófeát, de a következő szezontól már ranglista versenyként tartják számon, ekkor Luca Brecel majd Mark Selby is meg tudta nyerni. A verseny helyszínének egyelőre Kínában a Guangzhou Sport University ad helyet. A szervező itt is a World Professional Billiards and Snooker Association.

 


Northern Ireland Open

Az Irish Open néven is emlegetett, de teljes nevén a Northern Ireland Open snooker verseny a Home Nation snooker sorozat Észak-Írországi állomása, Belfast ad otthon a versenyeknek. Illetve a Home Nation állomásnak megfelelően a snooker trófeát egy híres játékosról, ezt Alex Higgins után nevezték el. Judd Trump és Mark J. Williams előtt, az első évben Mark King tudta elhódítani a neves verseny címét. A ranglista snooker versenyen összesen 366.000£-ot osztanak szét a versenyzők között, a versenyre általában novemberben kerül sor, és a győztes jutalma 70.000£.


Tour Championship

A 2018/2019-es szezonnal együtt indult új snooker ranglista versenyként a Tour Championship elnevezésű verseny. Első bemutatkozása Wales, Llandudno, Venue Cymru színházában, egy jól bejáratott snooker rendezvény helyszínen lesz. Innen elvitték a Players Championshipet, helyette kerül megrendezésre a 375.000£ összdíjazású új verseny. 2019. március 19-24 között lesz kis torna, a legjobb 8 snooker játékos kerül be a versenyre, az egy éves ranglista alapján. 17, 19, majd 25 frames mérkőzések alapján döntik el, ki viheti haza a 150.000£-os nyereményt az első alkalommal.


 

Nem ranglista snooker versenyek
The Masters

Az 1975-ben alapított, azóta is töretlen elismerésnek számító Masters snooker torna kiemelkedik a nem ranglista snooker versenyek közül. A neves és nehezen megszerezhető győzelmeknek köszönhetően a itt megszerzett győzelem a Triple Crown győzelemnek is számít, ha valami Triple Crown tag szeretne lenni, akkor Az UK Championship és World Championship mellett itt is szerezni kell egy első helyet. A The Masters összdíjazása 600.000£. Számos rekordot tartanak számon csak ezen verseny kapcsán, így egy esetleg győzelemmel, vagy jó szerepléssel örökre beírhatják magukat a snooker történelembe a versenyzők.


Champion of Champions

A bajnokok bajnoka rendezvény 1978-ban Mike Barrett keltette életre, így indult, mint londoni meghívásos snooker torna, 2 évben került megrendezésre . Négy játékost hívtak meg, akik egy elődöntőt játszottak egyik nap, másik nap volt a döntő. Ezt követően csak 2013-től élesztették fel és azóta folyamatosan rendezik meg, Coventry a házigazdája. Bár egy nem ranglista esemény, de mégis a legjobb 16 név indulhat a megmérettetésen. Az előző év ranglista versenyeinek a győztesei, szükség esetén a világ ranglistáról kiegészített profi játékosok kerülhetnek be. Ronnie O’Sullivan az eddig 6 eseményből 5 esetben bekerült a döntőbe és ebből 3 alkalommal nyerte is a 19 frame-ből álló döntőt.


Alternatív lebonyolítású snooker versenyek
Snooker Shoot-Out

A Shoot-Out snooker torna 2017-től már egy ranglista eseménynek számít. Előtte egy meghívásos rendzvény volt. Stoke-ban mutatkozott be 1990-ben nem ranglista versenyként, de ezután csak 2011-től rendezték meg újra, Blackpool, majd Reading adta a helyet, míg 2017-től Watford a helyszíne.

Időre játszott snooker, 10 perc egy frame, az első 5 percben egy lövésre 15 másodpercet kapnak, utána már csak 10 másodpercet a játékosok. 5 pont a büntetés. Hibánál kézből indul tovább a party. Gyors és pontos lövésre van szükség, elég ritka a százas break, eddig összesen 12-t hoztak össze a szezonok során.


Six-red World Championship

A Six-red World Championship a másik alternatív rendezvény, meghívásos verseny 2018-tól Six-red Snooker International néven indult, Bankokban, Thaiföldön rendezik. Egy éven Six-red World Grand Prix néven rendezték meg, de 2010-től a mai nevén találjuk meg a snooker naptárban. A szponzor után SangSom 6 Red World Championship néven ismerhetjük. A nevéből következik, hogy a játék során a 6 színes mellett, csak 6 piros golyó van a jatákban. 48 játékos 8 csoportra osztanak és körmérkőzést játszanak. A legjobb 2 jut a 16 közé, ahonnan már a szokásos kieséses formátumban küzdenek.


 

A bejegyzés alapja: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_snooker_tournaments

Hasonló snooker bejegyzések

Joe

Vélemény, hozzászólás?

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .